Proutěná kabelka a sníh

Když se dnes dívám z okna a vidím jak se z nebe valí sníh, napadá mě otázka, kterou si možná kladete.

Můžu si proutěnou kabelku vzít i do zimy? Co s ní udělá zima a sníh?

Jako první vás možní napadne, jestli se vůbec proutěná kabelka hodí k zimnímu oblečení. Na to musím odpovědět, proč by se nehodila. Nepředstavujte si každou proutěnou kabelku jako proutěnou nebo slaměnou kabelku na pláž. I proutí může mít mnoho podob. Barevně umím proutí dobarvit do mnoha odstínů, takže můžete zapomenout na slaměnou barvu letních plážových tašek.

DSC_3799

Kůže, ze které jsou kabelky vyrobeny, je materiál odolný a asi nepřemýšlíte, zda si vezmete v zimě koženou kabelku. Lépe je přemýšlet o tom, jestli je kůže dobře ošetřená a zvládne vlho a zimu. Kůže, tím spíše rostlině činěná, kterou používám, je materiál na jednu stranu krásný, ale potřebuje péči. Jakou?

Kůži je třeba pravidelně promazávat přípravkem na bázi vosků a olejů, který kůži zvláčňuje a dělá na ní vrstvičku, která nepropustí vlhko. Nově koupená kabelka je již takto ošetřená. Více o péči o kabelky najdete v článku Péče o proutěné kabelky. Kůže není materiál, který nemůžete nosit v zimě.

Proutěná kabelka. Letní záležitost?

P1010252

Jak už jsem psala výše, i proutí má tisíce podob. Snažím se zbořit všeobecnou představu o tom, co je proutěná kabelka. Vytvářím nové barevné kombinace i tvary tak, aby byly originální, nadčasové a nepodléhající roční době. A ano, mám v nabídce i kousky, které se více hodí k letním šatům, ale mám i takové, které si můžete vzít po celý rok. Záleží na vašem stylu a vkusu, na tom, jak moc chcete jít proti proudu a všeobecné představě.

Máte odvahu? Já ano, moje dcery taky, kamarádky a spousta dalších z vás, tu odvahu mají. Nosí svou #amelku napříč ročními obdobími. Co třeba do divadla tuto krásnou Jeanne?

P5200791

To byl odstavec o vkusu a odvaze. Další otázka:

Vydrží sníh a mráz proutí?

Proutí, přesněji pedig, má specifické vlastnosti. Při pletení se namáčí, protože tak je lépe tvárný. I hotová kabelka natahuje vlhkost, tomu nelze zabráni stoprocentně, materiál musí dýchat. Z vnější strany proutí ošetřuju lakem (u barveného předtím barvím), který z vnější strany kabelku chrání proti vlhkosti, zašpinění, ale taky polámání. Povrch je hladký a slibuju, že silonky určitě neponičí. 

A přesto tady jeden limit je, je to stále košík. Je to jako se svetrem, hřeje, ale profoukne. Kabelka chrání věci uvnitř, ale když ji namočíte, namočíte i vše v ní. Slabí déšť zvládne, ale liják už hůř. Lépe řečeno, kabelka to přežije bez úhony, ale vše uvnitř bude mokré.

PC070525 (2)

Podšívka jako pelíšek

Všechny kabelky mají uvnitř podšívku z bavlny. Vždy je barevně sladěná s barvou proutí a kůže. I když není na první pohled vidět, záleží mi na tom, aby měla krásný vzor. Hlavní funkcí je ale schovat konce proutků uvnitř. S podšívkou je kabelky začištěná a vaše věci v bezpečí.

Když se rozhoduju, zda si právě dnes vezmu proutěnou kabelku a vyrazím ven, tak přemýšlím takto?

Hodí se mi k oblečení? Pokud ano, neřeším roční období.

Má dneska hodně pršet nebo celý den sněžit? Raději sáhnu po jiné.

 

Andrea3

 

Zpět do obchodu